Видове опции
16.02.2006 09:43
Опцията е договор, който дава право на купувача, но не и задължението, да купи или продаде даден актив (суровини, ценни метали, акции, валути, индекси и т.н.) на дадена цена и с определен падеж. От другата страна продавачът е длъжен да изпълни задълженията си по опцията, ако купувачът го изиска, за което получава премия.
Има два класически вида опции, които се наричат обикновени ванила опции (plain vanilla options):
Кол опция (call) – дава правото да се купи актив на определена ударна цена (strike price) и падеж (maturity,expiry date), като цената която се плаща се нарича премия. Притежателят на опцията разчита на покачване на цената на актива в бъдеще.
Пут опция (put) – дава правото да се продаде актив на определена цена и падеж. Съответно очакванията на купувача са цената на актива да се понижи.
Опционният договор съдържа следните елементи:
- вид - право да се купи (call) или продаде (put) актив
- определя размера на актива (примерно 1000 акции)
- цената на която би се изпълнила опцията
- падеж/периода на изпълнение
- премията – цената на опцията
От гледна точка на падежа, опциите се делят на: европейски тип, при който опцията може да се изпълни само на падежа. При американския тип опции правото може да се изпълни по всяко време преди крайната дата. И по-рядко се среща бермудският тип – опцията може да се изпълни на няколко определени предварително дати.
В зависимост от моментното положение на ударната цена и текущата цена на актива, опциите се делят на: At-the-money options, при които двете цени съвпадат. In-the-money options, при CALL опции ударната цена е по-ниска от текущата, а в случаите на PUT - по-висока. Out-of-the money options - при тях ударната цена е по-висока при CALL опциите и обратно, по-ниска при PUT от текущата цена на актива.
Освен класическите опции в наши дни стават популярни т.н. екзотични опции, като пример за такива са:
One-Touch Option – купувачът получава стойността на опцията, ако цената достигне до предварително определена цена преди падежа на опцията.
Double No-Touch Option – при тази опция има две бариери в цената - под и над настоящата, като купувачът получава компенсацията си, ако цената се движи в тези граници и не ги премине.
Double One-Touch Option – разновидност на горната, когато цената премине една от бариерите, купувачът получава стойността на опцията.
Knock-In Option – опцията започва да функционира като обикновена ванила опция, когато цената премине определено ниво.
Knock-Out Option – обикновена ванила опция, която престава да съществува, когато цената достигне определено ниво.
Рискът при покупката на опции е ограничен до премията, която се плаща. От друга страна, възможността за печалба е неограничена, което прави опциите привлекателни за търговия. Нещата стоят точно обратно при продажбата на опции и по тази причина не се препоръчва да се практикува от неопитни инвеститори
За прилагане на опциите, трябва много добър математически модел. Може би по Мартингейл ..............???
ОтговорИзтриванеПри бинарните опции съм влизал няколко пъти. Интересно е, но може би с повече капитал може да се приложи печеливша стратегия.
ОтговорИзтриванеМного интересно, благодаря! :)
ОтговорИзтриванеИ аз много харесвам статията . Ще съм благодарен ако в блога ти присъстват повече такива интересни статий като тази :)
ОтговорИзтриванеПисков, ти да не си някой преподавател в някой университет в България? Ако да кажи в кой? :)
Не съм добре запознат с този вид договор, но от статията стават ясни доста неща, които ми бяха много интересни!
ОтговорИзтриванеда тази опция съм я ползвал и съм доста доволен от нея добри парички ми е изкарвала
ОтговорИзтриванеБлагодаря за статията :)
ОтговорИзтриванемного добра статия с полезна информация
ОтговорИзтриване